Někdy je až těžké pochopit, že lidé ve 21. století věří tomu, že je Země plochá. Přesto například pouze 2/3 amerických mileniálů (lidé narozeni mezi lety 1980-1995) „vždy věřili, že Země je kulatá“, jak napsal Forbes. I v době rutinních vysílání družic na nízkou oběžnou dráhu Země a s množstvím dat a fotografií, které nám družice nazpět poskytují, někteří ovšem i nadále zpochybňují kulatost Země. Můj oblíbený důkaz pro vyvrácení ploché Země ale souvisí s jinými létajícími tělesy – s letadly.
Ale nejprve je třeba se podívat na mapu „ploché Země“. Je sice pravda, že neexistuje žádný konsensus ohledně toho, jak by taková mapa měla vypadat, ale nejběžněji používaná mapa ploché Země je tato:
Ve skutečnosti se samozřejmě jedná o projekci glóbu se severním pólem jako středem a jižním polem jako okrajem mapy.
Na mapce jsou přibližně vyznačené 4 města (New York, Tokio modře a Sydney, Johannesburg červeně). Tyto města, nebo chceme-li dvojice měst, nejsou zvoleny náhodně. Jsou to města, mezi kterými existují přímá letecké spojení.
Pokud by platila mapa ploché Země, tak by let mezi Sydney a Johannesburgem měl být asi dvakrát delší než let z New Yorku do Tokia. Ve skutečnosti je rozdíl mezi délkou těchto letů asi 15 minut, přičemž spojení Sydney-Johannesburg trvá asi 14 hodin a spojení New York-Tokio asi 14 h 15 min. Vzdálenost mezi dvojicemi je totiž ve skutečnosti velmi podobná, což překvapí snad jedině někoho, kdo ve výše znázorněnou projekci věří.
Existence a délka těchto letů je jednoduše ověřitelná, například skrze stránku FlightConnections, která poskytuje intuitivní a interaktivní mapu letů po celé zeměkouli. Jelikož se jedná o běžné komerční lety, kdokoliv si může jejich existenci a délku ověřit vlastní zkušeností. Z tohoto důvodu patří tento způsob vyvrácení plochosti Země jak k jednomu z nejsnadněji a nejjednodušeji pochopitelnému, tak k jednoduše ověřitelnému důkazu.
Comments